Aktuality

Home
Aktuality
Diskografie
Kontakty
Odkazy

 

 

 

 

 

 

Aktual v Arše

Další záznam undergroundové kapely prof. Milana Knížáka "Aktual", kde Mikeš hraje na kytaru, a se kterou se 4.11.2011 zúčastnil v pražském Divadle Archa setkání s názvem Pocta českému undergroundu.

Festival „podzemní" kultury v Arše se konal u příležitosti desátého výročí vzniku hudebního vydavatelství Guerilla Records. Záznam internetové televize AlternativaTV je ZDE.

Neumírej v klavírní verzi

17.11.2011 - písnička Neumírej je k dispozici v klavírní verzi pouze zde.

Mikeš na Rádiu Beat v Kalumetu strýčka Indiána

8.11.2011 - Kalumet strýčka Indiána je pořad rádia Beat, ve kterém si Strýček indián Michal Ambrož zve na kus řeči zajímavé osobnosti. kterou byl v úterý 8. listopadu 2011 právě frontman kapely Léthé Luboš Mydlář, řečený Mikeš. V této necelé hodince Mikeš vyprávěl o svých začátcích, které ho přivedly k hudbě, o kapele Dr. Mozse, kde byl bubeníkem, zpěvákem a autorem, dále o svých vzorech a hudebních kořenech, z nichž nejsilnější byl vliv kapel Abraxas a Pražský výběr, ale na mnoho dalších zapomněl. Zavzpomínal na Ivana Pelíška z Abraxasu, který byl dříve Mikešovým bubenickým guru a nedávno podporoval kapelu Léthé během jejich hudební činnosti v pankrácké věznici, a to jak hmotně (paličkami Pellwood), tak i duchovně. Jak Mikeš říká: "Ivánek je svatý muž". Mezi povídáním zazněla hudba obou výše zmíněných kapel (Box a Proč jen já), dále vítězná píseň X. ročníku Naděje beatu od Léthé (Lži a pravdy) a druhá soutěžní píseň (Eloi, Eloi, Lema Sabachtani). Dále Mikeš složil kompliment průvodci pořadu a zmínil vliv kapely Hudba Praha na jeho muzikantskou činnost, od které zazněla  píseň Noci, věnovaná Janu Ivanu Wünschovi. Ač to Michal trochu ostýchavě nazval střetem zájmů, nebyl takový střet úplně na škodu. Poté bylo zmíněno poslední, šesté, album kapely Léthé s názvem Kudy dál a zazněla titulní píseň, která debatu posunula k otázce přítomnosti a možná budoucnosti Mikešova (nejen) hudebního života.

Tou je nyní undergroundová kapela prof. Milana Knížáka "Aktual", kde Mikeš hraje na kytaru, a se kterou se 4.11.2011 zúčastnil v pražském Divadle Archa setkání s názvem Pocta českému undergroundu, kde si Aktual zahrál s československými undergroundovými kapelami The Plastic People of the Universe, DG 307 a Umělá hmota. Od Aktualu zazněla píseň Zastavte všechny války z desky Děti bolševismu.  Ke konci Kalumetu Mikeš poděkoval některým dobrým a krásným lidem (předně Františku Režovi a Tomáši Jeszikovi z Léthé a "Alfrédu" Michlovi za jeho pomoc při počítačových věcech a zvuku nahrávek, který také přivedl Mikeše k Aktualu), kteří ho provázeli na jeho nelehké cestě "jinosvětem" a dodnes mu pomáhají při návratu a začlenění se do svobodného světa. Rozloučení patřilo Mikešovu tátovi, který ho na konci roku 2010 opustil, a se kterým se již nestihl rozloučit. Proto mu Mikeš věnoval píseň Jako déšť, kterou povídání s Michalem Ambrožem uzavřel, aby mohl odjet na zkoušku Aktualu. Byla to příjemná hodinka, která byla ale příliš krátká na to, aby bylo řečeno vše. Není vyloučeno, že kapelu Léthé uslyšíme a uvidíme v budoucnu koncertovat na živo. Mikešův plán a slib je pustit Léthé do světa, a co si Mikeš vezme do hlavy, to také udělá. Takže se máme na co těšit. Uvidíme - uslyšíme - zapaříme...

Napsal a Mikeše tímto zdraví Matěj, Dr. Mozse

Mikeš je zpátky

Již od 29.6.2011 je Mikeš zpátky mezi námi a zdá se, že už ví kudy dál. Vítej, kamaráde!

VI. Kudy dál

Na světě je šesté a zároveň poslední řadové album s výmluvným názvem Kudy dál.  Cesty jednotlivých muzikantů se rozešly a osud kapely je tímto zpečetěn. Přejme klukům z Léthé šťastné vykročení do doufejme veselejší budoucnosti. Sbohem, řeko zapomnění... na shledanou v lepších časech.

Kapela Léthé vám přeje úspěšný rok 2011

Dny v našem jinosvětě jsou měřeny jinými hodinami, než ve světě svobody. Přesto jsme se i my dostali s vámi na přelom dalšího roku, který v nás všech drží neuhasínající naději v lepší zítřek. Držme si vzájemně palce, ať se rok 2011 povede.

V. Dny tmy

Na světě je již páté řadové album, které se jmenuje Dny tmy. Můžete si stáhnout ukázku v naší diskografii nebo si napsat o kompletní verzi. Děkujeme, že nám zachováváte přízeň. Velmi si jí vážíme.

Koncert Léthé s kapelou Chinaski

Dne 6.10.2009 proběhl společný koncert kapel Léthé a Chinaski, se kterou se kytarista a frontman Léthé Luboš "Mikeš" Mydlář velmi dobře zná ještě z jejích začátků. Vždyť jsou oba frontmani z Jičína. Ve vězeňské tělocvičně sedí tiše v pravidelných řadách asi osmdesát mužů v šedých mundúrech. Občas se některý z vyholených zátylků otočí dozadu a pozoruje novináře. Natáčet přijely Česká televize, Nova a slovenská Markíza.

Vzadu pendlují rozzářený mluvčí věznice Jiří Dolejší a frontman kapely Chinaski Michal Malátný. "Jsem z toho trochu vystrašený a nervózní," popisuje svoje pocity Malátný.

Koncert Chinaski ve vězení se uskutečnil na základě pozvání Luboše Mydláře, člena kapely Léthé, který přivedl lídra Chinaski Michala Malátného na nápad zahrát ke 120. výročí založení pankrácké věznice. Ti dva se už mnoho let znají a jsou spolu neustále v kontaktu. Kdysi chodili na stejné gymnázium v Jičíně, spolupracovali v divadle Baret S., kde si Malátný zkoušel první role a po vzoru Mydlářovy kapely Dr.MOZSE založil spolu s Pavlem Grohmanem i vlastní kapelu.  "Dozvěděl jsem se, že tu sedí a že tu založil kapelu, se kterou vyhrál v desátém ročníku soutěže Rádia Beat - Naděje Beatu," vypravuje Malátný a pokračuje: "Jeho kapela Dr.MOZSE nás inspirovala k založení Starých Hadrů respektive Chinaski".

 

Na pódium nejprve vystoupila tříčlenná kapela Léthé - bubeník Franta (Horst), basák Tomáš a zpěvák a kytarista Luboš (Mikeš). "Posíláme polibky a pohlazení těm, který máme rádi," vzkazuje skrz televizní kamery. První kus, písničku Ticho, věnuje "těm, kteří nepřežili zdejší pobyt". I další texty se točí kolem zklamání, samoty a beznaděje, ale zní to dobře. Jejich vystoupení, do něhož zařadili i hit Chinaski 1970, provázel uznalý potlesk přítomných.

 

Teď jsou na řadě Chinaski. "Pouze tady a pouze pro vás!" ujišťuje vězně Malátný. Na pódiu se v nezvyklém prostředí, v němž obvyklé reklamní panely u reprobeden vyměnily poutače s obrázky stejnokrojů Vězeňské služby ČR, objevili civilně oblečení členové Chinaski a spustili svoji obvyklou úvodní píseň Vedoucí, následuje Vzhůru do nekonečna a další hity jako Tabáček, 1. signální, Zadarmo nebo Vrchlabí.

"Je to pro nás výjimečný pocit. Hráli jsme už všude možně, i v osmi stupních pod nulou na sjezdovce, v podpalubí železné lodi a pro vojáky v Kosovu, ale v takovém prostředí ještě ne, proto jsme z toho trochu nervózní," uvedl těsně před vystoupením Malátný.

Vyhrazený čas rychle utíká. Luboš Mydlář děkuje řediteli věznice, svým pankráckým kamarádům a samozřejmě kapele Chinaski. "V mládí jsme spolu s Michalem trochu blbli," hodnotí přátelství se slavným hudebníkem Mydlář. Jako speciální poděkování Léthé nazkoušela písničku 1970.

Nakonec si vězni vyprosí ještě Kláru. "Tak ale budete taky zpívat, platí?" dohaduje se s publikem kapela. Všichni horlivě přikyvují. Nakonec to se zpěvem není tak horké, ale je vidět, že se pankráčtí baví. U písničky Můj svět už někteří vstávají a houpou se do rytmu.

A je tu konec. Chinaski ještě na oplátku zahrají jednu ze skladeb kapely Dr.MOZSE, kterou má v repertoáru Léthé (Zvláštní moc, autor Petr Matějka) a je po všem. Žádné přídavky. Nejdřív mizí novináři, pak se vězni začínají rozdělovat do skupin a čekají na dozorce. Všechno se vrací do starých kolejí...
 

ODKAZY na koncert

ČT24 + videorozhovor | Chinaski zahráli v pankrácké věznici
Sedmička | Vězně bavily kapely Léthé a Chinaski
Revue iDNES Chinaski ovládli věznici na Pankráci, zpívali zločincům
Týden | Chinaski rozezpívali vězně z Pankráce
Deník | Chinaski zahráli odsouzeným i dozorcům
České Noviny | Vězni dostanou Tabáček a Kláru
Deník Blesk | Michal Malátný s Chinaski za mřížemi